Organizacja

Jaki ślub? Cywilny, kościelny, z obcokrajowcem, na plaży w Grecji?

Maj 27, 2017

Planując ślub, jedną z pierwszych decyzji jakie musimy podjąć, jest rodzaj ślubu. Mamy całkiem sporo możliwości do wyboru, tak by jak najlepiej dopasować je do swoich potrzeb i wyobrażeń, zarówno pod względem formalnym jak i wyglądu samej ceremonii.

Ślub cywilny w Urzędzie Stanu Cywilnego

Czyli ślub udzielany przez urzędnika państwowego w sali ślubów w USC. To ślub dla osób, które chcą zalegalizować swój związek, oznacza to, że ślub cywilny niesie za sobą skutki prawne. Ma z góry określoną formułę, Młodzi przysięgają konkretnymi słowami przysięgi, koniecznie jest też podpisanie dokumentów, które zazwyczaj obywa się uroczyście tuż po przysiędze i wymianie obrączek. Do urzędu możemy zaprosić gości, najbliższych przyjaciół i rodzinę. Często problemem jest dekorowanie sali i własna muzyka, ponieważ taki ślub trwa około 20 min. i w ciągu jednego dnia jest ich kilka. Stąd zmiana dekoracji może okazać się niemożliwa. Ślub cywilny można wziąć w dowolnym USC w Polsce.

Dla kogo? Dla wszystkich, którzy chcą zawszeć ślub z partnerem/partnerką w świetle prawa.

Ślub cywilny w plenerze lub dowolnym miejscu

Osoby, które chcą zawrzeć ślub cywilny w ciekawszym czy ładniejszym miejscu niż budynek USC mają już taką możliwość. Za dodatkową opłatą (1000zł) urzędnik państwowy przyjedzie udzielić Wam ślubu niemal w dowolnym miejscu, najczęściej są to ogrody, parki, wnętrza pałaców lub luksusowych hoteli. Sama formuła ślubu i przysięgi pozostaje niezmienna, jednak mamy wpływ na dekorację, oprawę muzyczną i inne atrakcje (np. gołębie, przejście Panny młodej, opsypywanie Młodej Pary ryżem czy płatkami itp.). Ślub cywilny w plenerze również niesie za sobą skutki prawne.

Dla kogo? Dla wszystkich, którzy chcą zawszeć ślub z partnerem/partnerką w świetle prawa a jednocześnie zależy im na wyjątkowej i spersonalizowanej oprawie ceremonii.

Ślub konkordatowy

Ślub konkordatowy to połączenie ślubu religijnego z cywilnym. W Polsce kilka kościołów ma podpisany konkordat z państwem, oznacza to, że taki ślub jest ważny w świetle prawa, a kapłan występuje  również w roli urzędnika państwowego i jest zobowiązany do wykonania odpowiednich czynności (np. przesłanie dokumentów do urzędu). Ceremonia ślubna przebiega wg. reguł religijnych np. w kościele katolickim słowa przysięgi są stałe, podobnie jak inne elementy – wymiana obrączek, obwiązywanie dłoni stułą, błogosławieństwo itd. Najczęściej mamy wpływ na dekoracje świątyni i na niektóre części nabożeństwa (np. możemy wybrać czytanie, lub zatrudnić chór czy wokalistkę do oprawy muzycznej). Oprócz składania przysięgi, Państwo Młodzi będą również podpisywać dokumenty państwowe.

Dla kogo? Dla wszystkich, którzy chcą by ich ślub był legalny zarówno w świetle prawa jak i według wyznawanej religii.

Ślub kościelny w świątyni

Jest to ślub tylko wyznaniowy, który przebiega zgodnie z regułami religijnymi i od konkordatowego różni go to, że nie jest to ślub w świetle prawa (jeśli chcemy by nasze małżeństwo było uznawane przez państwo musimy osobno zawrzeć ślub cywilny).

Dla kogo? Dla osób, które nie mogą lub nie chcą połączyć ślubu religijnego z państwowym.

Ślub kościelny/konkordatowy w plenerze

Wg najnowszych rozporządzeń ślub kościelny może odbywać się tylko na ziemi poświęconej, co najczęściej oznacza kościół lub cmentarz. Istnieją jednak miejsca, gdzie poświęcona ziemia jest też w miejscu niewielkiej kapliczki w pięknym miejscu np. w górach. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na ślubie kościelnym w plenerze, to przy pozytywnym nastawieniu księdza i z dobrą znajomością przepisów kanonicznych jest to możliwe. Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu.

Dla kogo? Dla osób, które chcą mieć wszystko – ślub w pięknym miejscu, w świetle prawa i oczach Boga.

Ślub humanistyczny

To ślub który nie niesie za sobą skutków prawnych ani wyznaniowych. Ślubu udziela Mistrz ceremonii, dowolna osoba zatrudniona przez Parę Młodą lub Młodzi przysięgają sobie nawzajem w obecności najbliższych. Taki ślub nie ma żadnych z góry ustalonych zasad i reguł. Może odbyć się w dowolnym miejscu, możemy sami ułożyć słowa przysięgi, a każdy element ceremonii może być dokładnie taki jak sobie wymarzymy.

Dla kogo? Dla tych którzy nie potrzebują „legalizować” małżeństwa, chcą uroczyście przysięgać ukochanej osobie swoje uczucia i chęć związania się na zawsze, również dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą zawrzeć legalnie ślubu (problem z rozwodem, problem z legalnością ślubu ze względu na narodowość, pary homoseksualne)

Ślub humanistyczny z umową notarialną

Jest to coraz częściej wybieranie rozwiązanie przez osoby homoseksualne w Polsce, ponieważ w naszym kraju śluby par jednopłciowych są jeszcze nielegalne. Połączenie uroczystego podpisania aktu notarialnego, który jest umową ze skutkami prawnymi pomiędzy małżonkami (np. o wspólnocie majątkowej, dziedziczeniu itp.) z pięknym ślubem humanistycznym gdzie Pary Młode przysięgają w obecności najbliższych pozwoli homoseksualnym osobom choć w części spełnić marzenie o małżeństwie i ślubie. W razie wszelkich pytań, nasza agencja służy pomocą w organizacji takiego przyjęcia.

Dla kogo? Dla osób, które chcą w pewien sposób zalegalizować swój związek, zabezpieczyć partnera i ślubować mu swoje uczucia w obecności najbliższych a nie mogą zrobić tego w konwencjonalny sposób (np. poprzez zawarcie ślubu cywilnego).

Ślub cywilny za granicą

Jeśli marzymy o ślubie w Grecji czy Paryżu, jest to jak najbardziej możliwe. Ślubu udziela urzędnik Ambasady RP, więc jest on legalny w świetle prawa. W większości miejsc możliwe jest zawieranie takiego ślubu również w plenerze.

Dla kogo? Dla wszystkich, którzy marzą o ślubie w niezwykłym miejscu. Plaża? Góry? Paryż? Czemu nie.

Ślub z obcokrajowcem

Taki ślub nie różni się od innych niczym, poza tym, że jeśli chcemy by był legalny potrzebujemy odpowiednich dokumentów wydanych przez państwo z którego ta osoba pochodzi. Wymaga to więcej zachodu, jednak cała procedura nie jest bardzo skomplikowana, a pracownicy urzędów zazwyczaj wszystko dokładnie objaśniają. Możemy zawrzeć taki ślub w USC, plenerze czy kościele.

Dla kogo? Dla tych, których druga połówka jest z innego kraju niż Polska 🙂

Ślub kościelny/konkordatowy z ateistą/ z osobą innego wyznania

W większości kościołów w Polsce w tym w katolickim możliwy jest ślub kościelny/konkordatowy z osobą niewierzącą lub osobą innego wyznania. Na przykładzie kościoła katolickiego – jeśli Panna Młoda jest niewierząca lub innej wiary a Pan Młody jest wyznania katolickiego i ślub biorą w kościele katolickim większość ceremonii będzie wyglądała jak podczas zwykłego ślubu kościelnego, poza przysięgą Panny Młodej, która nie dopowie ostatnich wersów (czyli pominie „tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący…”). Młoda Para musi się też zobowiązać, że przyszłe dzieci wychowa w wierze katolickiej.

Dla kogo? Dla par, które mają odmienne wyznania lub podejście do wiary, ale zależy im na ślubie w kościele.t

Wszystkie te śluby oraz ich wariacje, miksy i połączenia możemy zorganizować specjalnie dla Ciebie. W tym celu najlepiej udaj się do zakładki Oferta-> Ankieta dla Pary Młodej i wypełnij ankietę. Lub po prostu napisz czy zadzowoń. Czekamy na Ciebie by zorganizować Tobie i Twojemu Partnerowi niesamowity ślub!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Visit Us On FacebookVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram